WJAZD DO POLSKI I POBYT W POLSCE CUDZOZIEMCÓW
CHCĘ PRZYJECHAĆ DO POLSKI, JAKIE DOKUMENTY SĄ MI POTRZEBNE?
- Jestem obywatelem kraju należącego do Strefy Schengen 1:
ważny dokument podróży (paszport) lub ważny dowód osobisty.
- Jestem obywatelem kraju Unii Europejskiej, spoza Strefy Schengen 2;
ważny dokument podróży (paszport) lub ważny dowód osobisty.
- Jestem obywatelem kraju spoza strefy Schengen, z możliwością wjazdu do Polski w ramach ruchu bezwizowego 3:
ważny dokument podróży (paszport).
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen, z możliwością wjazdu do Polski w ramach ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego 4:
ważny paszport biometryczny. 5
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen, bez możliwości wjazdu do Polski w ramach ruchu bezwizowego:
ważny dokument podróży (paszport) z ważną wizą krajową (D) lub wizą Schengen(C).
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen i posiadam dokument pobytowy wydany przez kraj Strefy Schengen.
ważny dokument podróży (paszport) i ważny dokument pobytowy wydany przez kraj Strefy Schengen.
UWAGA!
Cudzoziemiec wjeżdżający do Polski jest zobowiązany posiadać ubezpieczenie zdrowotne ważne przez okres planowanego pobytu!
W JAKI SPOSÓB UZYSKAĆ WIZĘ?
- Chcę uzyskać wizę krajową polską (D): należy wystąpić do właściwego według miejsca zamieszkania 6 konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
- Chcę uzyskać wizę krajową (D) innego kraju należącego do Strefy Schengen: należy wystąpić do właściwego konsula kraju członkowskiego. 7
- Chcę uzyskać wizę Schengen (C): należy wystąpić do właściwego konsula kraju należącego do Strefy Schengen.
JAK DŁUGO MOGĘ ZOSTAĆ W POLSCE?
- Jestem obywatelem kraju spoza strefy Schengen:
90 dni od momentu wjazdu do Strefy Schengen.
- Jestem obywatelem kraju spoza strefy Schengen, z możliwością wjazdu do Polski w ramach ruchu bezwizowego: 90 dni od momentu wjazdu do Strefy Schengen.
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen i posiadam wizę krajową polską (D): termin pobytu określany jest indywidualnie dla każdej wizy krajowej → zwróć uwagę na okres ważności wizy i dozwoloną liczbę dni do wykorzystania na pobyt w Polsce.
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen i posiadam wizę krajową kraju należącego do Strefy Schengen (D): 90 dni od momentu wjazdu do Strefy Schengen, chyba że okres ważności wizy lub liczba dni do wykorzystania na pobyt jest krótsza → zwróć uwagę na okres ważności wizy i dozwoloną liczbę dni do wykorzystania.
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen i posiadam wizę Schengen (C):
90 dni od momentu wjazdu do Strefy Schengen.
- Jestem obywatelem kraju spoza Strefy Schengen i posiadam dokument pobytowy wydany przez kraj Strefy Schengen: cudzoziemiec uprawniony jest do przemieszczania się po terytorium innych państw członkowskich obszaru Schengen (w tym Polski) przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
- Jestem obywatelem Unii Europejskiej 8; Obywatele UE i członkowie ich rodzin, niebędący obywatelami UE mogą przebywać w Polsce przez okres do 3 miesięcy. Jeżeli pobyt na terytorium RP trwa przez okres dłuższy niż 3 miesiące, obywatel UE oraz członek jego rodziny posiadający obywatelstwo UE zobowiązani są zarejestrować swój pobyt, a członek rodziny niebędący obywatelem UE jest obowiązany uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE.
- Kraje Strefy Schengen: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Węgry, a także Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia (ostatnie 4 państwa to państwa obszaru Schengen nie należące do UE).
- Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Chorwacja, Bułgaria oraz Rumunia są państwami członkowskimi UE, które nie należą do państw obszaru Schengen.
- https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/przyjazd_do_polski/lista_panstw/
- https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/przyjazd_do_polski/lista_panstw/
- znak biometrii znajdujący się na okładce paszportu.
- http://msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/polskie_placowki/placowki
- Skontaktuj się z najbliższym konsulatem wybranego kraju Strefy Schengen.
- Za obywatela UE należy rozumieć cudzoziemca, będącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein) oraz Szwajcarii.